Lodowe tunele - zabawa nie tylko na zimę:)
Lodowe tunele - zabawa nie tylko na zimę:)

Lodowe tunele (zobaczcie filmik poniżej) :)

Potrzebne Wam będą:

• pusty karton po mleku lub pusta plastikowa butelka

• sól i woda

• barwniki/farby

 

1. W pusty karton po mleku lub plastikową butelkę wlej wodę i włóż do zamrażalnika. Poczekaj aż woda zamarznie – może to trwać kilka godzin.

2. Rozetnij karton lub butelkę – to będzie Twój lodowy blok (góra lodowa). Połóż blok lodu np. w formie do pieczenia lub na plastikowej tacy – tym sposobem niczego nie pobrudzicie.

3. W oddzielnych pojemnikach (lub np. miseczkach) rozrób wodę z barwnikami (lub farbami) – każdy kolor oddzielnie. Jeżeli będziesz się bawić barwnikami – wsypuj je ostrożnie – niewiele trzeba by intensywnie zabarwić wodę.

4. Posyp blok lodu solą i obserwuj, co się z nim dzieje! Lód zaczyna topnieć! Teraz nabieraj pipetą/strzykawką/łyżeczką poszczególne kolory farb i zakraplaj farbę w różne miejsca na bloku lodu.

 

CIEKAWE CO ZOBACZYŁEŚ?:) Dzięki farbom powinny ukazać Ci się piękne, kolorowe, wyrzeźbione w bloku lodu tunele. Tak naprawdę to sól rozpuszcza lód, ale dzięki kolorowym farbom lepiej widzisz wytopione misternie tunele.

 

CIEKAWOSTKA:  Sól łatwo rozpuszcza się w nawet niewielkiej ilości wody. A słona woda zamarza w niższej temperaturze niż czysta, dlatego sól powoduje topnienie lodu i śniegu. I choć taka solanka jest o wiele zimniejsza niż czysta woda, to nieprędko zamarza. Dlatego też sól wykorzystuje sie obsypywania chodników i ulic, by można było po nich bezpiecznie (bez ślizgania, choć wiemy, jaka to frajdę sprawia) chodzić i jeździć.

 

Lodowe tunele - 'Pudło nie nudno' POLARNA PRZYGODA from PUDŁO NIE NUDNO on Vimeo.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl